سفارش تبلیغ
صبا ویژن
[ و او را از ایمان پرسیدند ، فرمود : ] ایمان بر چهار پایه استوار است ، بر شکیبایى ، و یقین و داد و جهاد . و شکیبایى را چهار شاخه است : آرزومند بودن ، و ترسیدن ، و پارسایى و چشم امید داشتن . پس آن که مشتاق بهشت بود ، شهوتها را از دل زدود ، و آن که از دوزخ ترسید ، از آنچه حرام است دورى گزید ، و آن که ناخواهان دنیا بود ، مصیبتها بر وى آسان نمود ، و آن که مرگ را چشم داشت ، در کارهاى نیک پاى پیش گذاشت . و یقین بر چهار شعبه است : بر بینایى زیرکانه ، و دریافت عالمانه و پند گرفتن از گذشت زمان و رفتن به روش پیشینیان . پس آن که زیرکانه دید حکمت بر وى آشکار گردید ، و آن را که حکمت آشکار گردید عبرت آموخت ، و آن که عبرت آموخت چنان است که با پیشینیان زندگى را در نوردید . و عدل بر چهار شعبه است : بر فهمى ژرف نگرنده ، و دانشى پى به حقیقت برنده ، و نیکو داورى فرمودن ، و در بردبارى استوار بودن . پس آن که فهمید به ژرفاى دانش رسید و آنکه به ژرفاى دانش رسید از آبشخور شریعت سیراب گردید ، و آن که بردبار بود ، تقصیر نکرد و میان مردم با نیکنامى زندگى نمود . و جهاد بر چهار شعبه است : به کار نیک وادار نمودن ، و از کار زشت منع فرمودن . و پایدارى در پیکار با دشمنان ، و دشمنى با فاسقان . پس آن که به کار نیک واداشت ، پشت مؤمنان را استوار داشت ، و آن که از کار زشت منع فرمود بینى منافقان را به خاک سود ، و آن که در پیکار با دشمنان پایدار بود ، حقى را که بر گردن دارد ادا نمود ، و آن که با فاسقان دشمن بود و براى خدا به خشم آید ، خدا به خاطر او خشم آورد و روز رستاخیز وى را خشنود نماید . و کفر بر چهار ستون پایدار است : پى وهم رفتن و خصومت کردن و از راه حق به دیگر سو گردیدن و دشمنى ورزیدن . پس آن که پى وهم گرفت به حق بازنگشت ، و آن که از نادانى فراوان ، خصومت ورزید ، از دیدن حق کور گشت ، و آن که از راه حق به دیگر سو شد ، نیکویى را زشت و زشتى را نیکویى دید و مست گمراهى گردید ، و آن که دشمنى ورزید راهها برایش دشوار شد و کارش سخت و برون شو کار ناپایدار . و شک بر چهار شعبه است : در گفتار جدال نمودن و ترسیدن و دو دل بودن ، و تسلیم حادثه‏هاى روزگار گردیدن . پس آن که جدال را عادت خود کرد ، خویش را از تاریکى شبهت برون نیاورد ، و آن که از هر چیز که پیش رویش آمد ترسید ، پیوسته واپس خزید ، و آن که دو دل بود پى شیطان او را بسود ، و آن که به تباهى دنیا و آخرت گردن نهاد هر دو جهانش را به باد داد . [ و پس از این سخن گفتارى بود که از بیم درازى و برون شدن از روش کارى که در این کتاب مقصود است نیاوردیم . ] [نهج البلاغه]

قبلا هم گفته بودم بازهم می گویم برای پخش فایل های صوتی در لینوکس چند راه پیش پای شماست.
راحت ترین آن استفاده از لینوکس شریف2 به صورت پیش فرض فایل های صوتی و تصویری در آن قابل پخش است. اما اگر لینوکس شریف ندارید و یا این که قابلیت های دیگر آن برای شما که خیلی حرفه ای هستید کم است و از نگارش های دیگر مانند سوزه استفاده می کنید جای هیچ گونه نگرانی نیست شما هم می توانید از RealPlayer10 استفاده کنید و هم از XMMS(X Multimedia System) که دومی را بیشتر توصیه می کنم به چند دلیل:
اول آن که از لحاظ ظاهری و کارایی بسیار شبیه Winamp در ویندوز است، لیست پخش، تنظیم صدا و. . . دارد. و دیگر آن که حجم آن کم تر است(کم تر از 2مگابایت) و سریع تر دانلود میشود.
من این برنامه را از یکی از 4سی دی نرم افزارهای لینوکسی که جداگانه خریداری کرده بودم نصب کردم.
البته شما لازم نیست حتما این سی دی ها را تهیه کنید چون در سی دی نصب لینوکس ها معمولا جزء برنامه های صدا و تصویر این برنامه موجود می باشد و کافی است در هنگام یا حتی بعد از نصب آن را برای نصب شدن انتخاب کنید. اما سؤالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این خواهدبود که چرا Mp3 ها را پخش نمی کند. پاسخ این است که کتابخانه یا به عبارت دیگرplugin مخصوص آن نصب نشده بنابراین لازم است تا آن را که78کلیوبایت هم بیشتر نیست را دانلود و نصب کنید. مثلا به روش زیر:

http://rpm.livna.org/fedora/4/i386/xmms-mp3-1.2.10-0.lvn.3.4.i386.rpm

plugin فوق در لینوکس های دیگر هم قابل نصب است. مثلا الان من که دارم در آفیس سوزه10.1 این مطالب را می نویسم
با این برنامه آهنگ هم گوش می دهم(یادگار دوست شهرام ناظری).